• 444 1 837

Üç Yollu Vana

Vaillant kombide bulunan ve genel anlamda çoğu arıza durumunda karşımıza çıkabilen bir parça hakkında bilgi sunmak adına huzurlarınızdayız. Vaillant Kombide Üç Yollu Vana Nedir? Bu parçanın görevi nedir ve arıza durumlarında nasıl müdahale edilir? Hangi arıza durumlarında karşımıza çıkar? Sorularının yanıtını merak edenler yazımızı incelemelidir.

Vaillant Kombide Üç Yollu Vana Nedir?

Çift eşanjörlü Vaillant kombilerin hepsinde mevcut olan, görevi sıcak su ile petek konumunu birbirinden ayırmak olan parçadır.

Vaillant Kombide Üç Yollu Vana Neden Arızalanır?

  • Uzun süre kullanıma bağlı aşınmalardan arızalanabilir
  • Sudaki kireçlenme sebebi ile iç takımı arızalanabilir
  • Contası delindiği zaman arızalanabilir
  • Elektrikli üç yollu vanalarda motor zaman içerisinde arızalanabilir
  • Uzun yıllardır kullanılıyor ise parçanın ömrü bittiğinden arızalanabilir.

Vaillant Kombide Üç Yollu Vana Arızalandığında Hangi Problemler Yaşanır?

Vaillant kombide üç yollu vanada oluşan aksaklıklarda aşağıda belirttiğimiz arıza durumları yaşanabilmektedir. Bu arıza durumlarının hepsinde direk üç yollu vanada sorun var denilemez. Sadece yaşanan arıza durumlarında üç yollu vanada problem olma ihtimali yüksektir. Yine de soruna yerinde müdahale etmek gerekir.

  1. Vaillant kombide sıcak su arızası yaşanabilir,
  2. Sıcak su kullanımında petek konumu kapalı olduğu halde tüm peteklerde ısınma durumu olabilir,
  3. Vaillant kombi ses yapabilir.

Vaillant kombide üç yollu vana arızasında yalnızca değişim işlemi değil tamir işlemi de yapılabilmektedir. Arıza durumlarında uzman yardımı almak önemlidir. Bu sayede parçada sorun olup olmadığı tespit edilir ve gereken işlem kullanıcı onayı sonrasında yerinde yapılarak sorun çözümlenir.

Back to Top