• 444 1 837

Genleşme Tankı

Vaillant kombilerde bulunan ve önemli olarak bilinen parçalardan bir tanesi hakkında bilgi sunmak için yine huzurlarınızdayız. Vaillant Kombide Genleşme Tankı Nedir? Bu parçanın görevi nedir ve arızalanması durumunda karşılaşabileceğimiz sorunlar neler olabilir? Sizlere konu ile alakalı bilgiler sunarak yardımcı olacağız. Bilgileri incelemelisiniz.

Vaillant Kombide Genleşme Tankı Nedir?

Vaillant kombideki su ısındıkça genleşir ve hacim olarak artar. Bu da suyun çoğalmasına neden olur. Vaillant kombide ısınan su çoğaldıkça bar değerinde yükselme olur. Yüksek basınç hem Vaillant kombinin hem de tesisatın zarar görmesine neden olacağından bu zararın önüne geçmek için Vaillant kombide mevcut olan parçadır. Vaillant kombilerin üst arka kısımlarında yer alır. İmbisat deposu da denilebilir.

Vaillant Kombide Genleşme Tankı Neden Arıza Yapabilir?

Vaillant kombide genleşme tankı membran yardımı ile ikiye bölünmüştür. Bir kısmında hava yer alırken diğer kısmında su vardır.

  • Membranın delinmesi ile arızalanabilir,
  • Hava olan bölümde hava kalmadığı zaman arızalanabilir,
  • Vaillant kombinin arkasında bulunduğu için zamanla çürüyerek delinip arızalanabilir,
  • Vaillant kombiye uzun süre temizlik veya bakım yapılmadığında arızalanabilir.

Vaillant Kombide Genleşme Tankı Arızalandığında Hangi Problemler Yaşanır?

Vaillant kombide genleşme tankı arızası genelde bakımsızlık durumlarında karşımıza çıkar.

► Vaillant kombide basınç düşme, basınç yükselme ve su akıntısı gibi önemli arızalar görülür.

Bu arıza durumlarının hepsinde ya da bu arıza durumları yaşanıldığında sorun direk genleşme tankı ile alakalı diyemeyiz. Arıza durumu uzman ekip tarafından tespit edilmelidir.

Genleşme tankının havası eksik olduğunda hava basılır, delinme meydana geldiğinde değişimi yapılır. Parçanın tamiri olmamaktadır.

Back to Top