• 444 1 837

Ana Eşanjör

Vaillant kombilerin her modelinde her çeşidinde bulunan bir parça hakkında bugün sizleri bilgilendireceğiz. Vaillant Kombide Ana Eşanjör Nedir? Bu parça hangi görevdedir ve arıza durumunda hangi sorunlar yaşanır? Sorunun yanıtını merak edenler ya da konu hakkında bilgi almak isteyenler yazımızı inceleyebilir ve bilgilere ulaşabilir.

Vaillant Kombide Ana Eşanjör Nedir?

Brülörden aldığı su ile içinden geçen suyu ısıtmak adına görev alan parçadır. Ebat olarak ve önem olarak büyük bir parçadır.

Vaillant Kombide Ana Eşanjör Neden Arıza Yapabilir?

  • Zamanla suyun içinde meydana gelen kireçten arızalanabilir,
  • Suyun ısınarak soğuması sonucunda oluşan çamurlaşma sebebi ile tıkanma olduğunda arızalanabilir,
  • Yüksek derece ısıya maruz kaldığında delinebilir ve bu sebeple de arızalanabilir.

Vaillant kombilerin her çeşidinde ve modelinde mevcut olan önemli parçalardan biridir. Maliyet açısından yüksektir ve bu sebeple arıza durumlarında kullanıcılar değiştirmek yerine yeni bir Vaillant kombi almayı tercih eder.

Vaillant Kombide Ana Eşanjör Arızasında Hangi Problemler Yaşanır?

  • Ana eşanjör tıkandığı zaman; Kombide aşırı ısınma sorunu olur yani limit termostat devreye girerek cihazı yüksek sıcaklıktan korumaya alır,
  • Ana eşanjör kireçlendiği zaman; Isıyı beklenildiği şekilde aktaramaz bu nedenle de petekler ya az ısınır ya da sıcak su beklenilenden de az ısıda alınır,
  • Ana eşanjör delindiği zaman; Genelde delinme durumuna daha sık rast geliriz. Delinme olduğu zaman Vaillant kombi su akıtır,
  • Ana eşanjör donmaya maruz kaldığı zaman; Vaillant kombi açık balkona monteli olduğunda genelde ana eşanjör donmaya maruz kalarak arıza yapabilir. Bu durumda parça donabilir ya da çatlayabilir, cihaz verim sağlamaz.

Vaillant kombide en önemli parçalardan biri olan Ana eşanjörde oluşan çeşitli arıza durumlarında genel müdahale uzmanı tarafından yapılmalıdır. Aksi halde arıza durumu net olarak tespit edilemez ve müdahale de yapılamaz.

Vaillant kombide ana eşanjör arıza durumunda tamir uygulaması yapılamaz. Delinme meydana geldiğinde kaynak yapılarak sorun giderilebilir fakat buna da hiçbir firma garanti sunamaz. Bu nedenle de arıza durumlarında yenisi ile değişimi tavsiye edilir.

Back to Top