• 444 1 837

Ücretsiz Kombi Arıza Keşfi

Vaillant kombi kullanıcılarının arıza durumlarında her daim sıkıntılar yaşadığını biliyoruz. Bu nedenle de firma olarak her zaman tüketici bütçesini düşünerek hareket ediyor ve her zaman için tüketicilerimize özel hazırladığımız çeşitli kampanyalarımız ile huzurlarına çıkıyoruz. Çoğu kullanıcımızın da servis bedeli ödemek istemediğini düşünerek servis ücreti konusunda bir kampanya hazırladık. Ücretsiz Kombi Arıza Keşfi kampanyamız hakkında bilgi almak isteyenler makalemizi okuyabilir.

Servis Bedeli Nedir?

Vaillant kombi kullanıcısı tarafından servis talebinde bulunulduğu zaman teknik servis ekibinin adrese gelerek oluşan arızayı tespit etmesinin veya arıza konusunda teşhis koymasının bedelidir. Garantisi dolan tüm Vaillant kombi arızalarında arızanın tespiti adına firmaların mutlaka aldığı bedellerdir. Firmasına bağlı olarak da servis bedelleri değişmektedir.

Ücretsiz Kombi Arıza Keşfi Nasıl Oluyor?

Vaillant kombinizde bir arıza meydana geldiğinde yapılan tüm tüketici müdahalesi sonrasında sorunun düzelmemesi halinde kullanıcı servis desteğine ihtiyaç duyar. Cihaz özellikle de garantiden çıktı ise ya da garanti süresi doldu ise gelen servis ekipleri sorunu tespit etmek için kullanıcıdan bir servis bedeli talep eder. Bu servis bedelini çoğu kullanıcı ödemek istemez. Bizler de bu sebeple servis ücreti almadan arıza tespiti yapıyoruz. Servis ücreti almadan direk arıza tespiti yapıyoruz ve kullanıcılarımıza yaşadıkları sorunun nedenlerini bularak bilgiler sunuyoruz.

Ücretsiz Kombi Arıza Keşfi Kampanyasının Detayları

Firmamızdan 3 yıl içerisinde kombi arıza onarımı konusunda yardım alan tüm tüketicilerimizden bir kereliğine mahsus servis bedeli almadan arıza tespiti yapıyoruz.

Bu anlamda yapılan işlemin bir önemi bulunmamaktadır. Uygulama parça değişimi ya da tamiri de olsa 3 yıl içerisinde servis hizmeti almış olmanız önemlidir.

Ücretsiz Kombi Arıza Keşfi Kampanyasından Nasıl Yararlanabilirim?

Firmamızda tüm kayıtlar tutulmaktadır. Bu sebeple de kampanyadan yararlanmak adına çağrı merkezimize ulaşmanız gerekmektedir. Çağrı merkezimize olan ulaşımlarınız sonrasında bulunduğunuz yeri belirtmeniz ve isim soy isim söylemeniz yeterlidir. Sistemimizde kayıtlar mevcut olduğundan ne zaman hangi işlem yapıldığı direk çıkacaktır. Eğer aldığınız yardım 3 yıl içerisinde ise önceki arıza durumu ya da yeni oluşan arıza durumu ayırt edilmeden servis ücreti almıyoruz ve ücretsiz arıza keşfi sağlıyoruz. Çıkan kayıtlar neticesinde yeniden randevu kaydı oluşturulur ve uzman ekibimiz ücretsiz arıza tespiti için kısa sürede adresinizde bulunur.

 Firmamız oluşturduğu bu kampanya ile alakalı değişiklikleri ve kampanyanın bitiş süresini gizli tutmaktadır. Vakit geçmeden sizler de kampanyamızdan faydalanabilirsiniz.

Back to Top